James Clear, autor „Atomowych nawyków”, podkreśla znaczenie społeczności w osiąganiu celów. Według niego, ludzie, z którymi spędzasz czas, mogą być Twoim największym atutem lub największym wyzwaniem.

Moja historia

W 2016 roku zaczęłam uczyć się języka angielskiego. (pełna wersja mojej przygody)

Szybko okazało się, że zajęcia w szkole językowej były dla mnie niewystarczające i chciałam szybciej. Na YouTubie znalazłam kurs online, który zapewniał uczestnictwo w grupie wsparcia na Whatsappie. Członkami byli ludzie z całego świata. Gdy dołączyłam do tej grupy, myślałam, że to jest niepotrzebne, ponieważ jestem introwertyczką i źle czułam się w grupach. Nie umiałam jeszcze dobrze pisać po angielsku i bałam się rozpocząć jakąkolwiek konwersację na czacie. Przyglądałam się z daleka. Zresztą ta grupa nie była zbyt aktywna i wysyłano przypadkowe wiadomości. Nikt tym nie sterował.

Moja potrzeba nauki i praktyki jednak przeważyła i po pewnym czasie odważyłam się wysłać pierwszą wiadomość… i niespodzianka!

Nikt mnie nie skrytykował!

Mało tego, były to zachęcające komentarze do dalszych aktywności. To dało mi siłę, zaczęłam wysyłać więcej i więcej wiadomości. Robiłam to „tylko” by ćwiczyć angielski. Były to recenzje książek, opowieści o codziennych wydarzeniach, o polskiej kulturze, tłumaczenia polskich piosenek.

Powoli inni zaczęli do mnie dołączać i również dzielić się swoimi doświadczeniami. Z czasem zaczęła zawiązywać się między nami więź. Zaczęliśmy się tym bawić!

Pamiętam, jak kiedyś padło pytanie, jak długie jest twoje ramię. Pamiętam, jak wtedy pracując jeszcze w biurze, wyciągnęłam linijkę z biurka, żeby zmierzyć kolejno ramię, stopę, palce – tylko dla zabawy. Mieliśmy z tym mnóstwo uciechy. Organizowaliśmy dni emoji, gdy wysyłaliśmy wiadomości tylko za pomocą ikonek. Mieliśmy beer party.

Aż wreszcie zaczęłam organizować „challenge” – 30 dni krótkich wiadomości głosowych, czy łamańców językowych i inne, np. jak walczyć ze strachem (wtedy moim strachem było przemawianie publiczne, ale to historia na inną opowieść :). To było bardzo trudne dla większości z nas! A jednak braliśmy w tym udział, bo czuliśmy się ze sobą bezpiecznie.

Gdy ktoś mnie dziś pyta, jak nauczyłam się języka angielskiego, odpowiadam, że nie nauczyłam się ani jednego słowa rozmyślnie. Wszystko przyszło samo – ja tylko pisałam do tych ludzi.

Dziś mam przyjaciół na całym świecie. Spotkałam się z kilkoma osobami w 2019 roku. Nasze spotkanie było tak naturalne jakbyśmy znali sie od zawsze.

Pracowałam przez 4 lata w firmie amerykańskiej – właśnie tej – która organizowała tę grupę. Zatrudnili mnie, bo umiałam być liderką dla ludzi w potrzebie.

Badania wykazały, że ludzie w Twoim otoczeniu mogą wpływać na Twoje zdrowie i nawyki. Na przykład, jeśli Twoi przyjaciele lub członkowie rodziny są niezdrowi, Ty również jesteś bardziej narażony na niezdrowy styl życia. Z drugiej strony, zdrowy styl życia jest również zaraźliwy.

Jacy ludzie Cię otaczają?

James Clear sugeruje, że posiadanie „kluczowej społeczności” może ułatwić osiągnięcie celów w życiu. Kluczowa społeczność to mała grupa ludzi, którzy Cię motywują, sprawiają, że stajesz się lepszą osobą i są tam dla Ciebie, gdy ich potrzebujesz. To są ludzie, którzy ułatwiają zmiany.

Posiadanie wspierającej społeczności może pomóc Ci w osiągnięciu celów i prowadzeniu zdrowszego stylu życia. Ważne jest, aby otaczać się ludźmi, którzy Cię inspirują i sprawiają, że stajesz się lepszą osobą.

Grupa wsparcia

Zapraszam do dołączenia do grupy roboczej „Jestem Wytrwał*”, która będzie początkiem nowej społeczności, w której ludzie będą się razem rozwijać i wspierać nawzajem. W ramach grupy będziemy przejść proces rozwojowy oparty na modelu GROW, który pozwoli nam wyznaczyć własne cele w oparciu o nasze potrzeby, diagnozować nasze zasoby: talenty, wiedzę, umiejętności, doświadczenie, a także to, co nas ogranicza w rozwoju. Na tej podstawie będziemy badać dostępne opcje postępowania, by w końcu wybrać najbardziej nam odpowiadające pod względem stylu życia, zaangażowania i dostępnego czasu.

Komunikować się będziemy na Telegramie, gdzie jako coachka będę cały czas obecna, prowadząc proces grupowy. Pozwoli nam to oddalić się od rozproszeń obecnych w social mediach.

Moim zadaniem będzie organizacja grupy, zadbanie o właściwe zasady i opieka. Jednocześnie będę rozwijać się razem z innymi na zasadzie równości.

Co tydzień będziemy spotykać się online (Zoom lub Google Meet), które będą nagrywane. Ich celem będzie podsumowanie postępów, dzielenie się sukcesami i porażkami oraz wspólne wsparcie. Każdy tydzień będzie poświęcony innemu tematowi przewodniemu:

1. Marzenia i cele, jakie chcemy osiągnąć
2. Czy martwisz się za dużo
3. Nastawienie na zmiany lub na trwałość
4. Emocje i potrzeby
5. Nawyki, które nam nie służą
6. Strach przed działaniem
7. Zarządzanie sobą w czasie
8. Aktywność fizyczna i sen
9. Asertywność – ustalanie granic i ich obrona
10. Wartości i osobisty kodeks postępowania
11. Budowanie trwałych relacji
12. Podsumowanie

Mam nadzieję, że uda nam się spotkać w rzeczywistości na koniec tego procesu.

Grupa będzie początkiem nowej społeczności, która będzie się razem rozwijać i wspierać nawzajem.

Dołącz, jeśli chcesz się rozwijać razem z nami. Szczegóły tu.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *